PŘÍLOHA ŠALAMOUNA - KRTSKÁ ÓDA (Jarda Štercl)

KRTY je vesnička krásná, travička na návsi posekaná. Nad ní kostel Svatého Vojtěcha, hospoda malovaná. Kol kolem je lesů val, proč by se tu někdo bál?
Máme tady radnici, stojí hned nad silnicí. Od kostela jenom kousek, starostou je pan Rambousek. Na radnici vládne tvrdě, konšelé to nesou hrdě.
Pan Lebeda, první radní, dej mu bože nebesa! On nám chodí označovat stromy do lesa .
Když sedíme u piva pospolu, tu procitne Franta a praští do stolu. Jinak je to hodný člověk, vždycky se rád zasměje, sem tam klepne popel na stůl, nebo pivo vylije.

Tomáš sedí na radnici, dýmka leží po pravici. Je to pravdou svatou, hospodaří s tátou. Je zde patrn jakýs únik, je to mírně prodělečný podnik. Oni to však kluci zvládnou, vždyť za jeden provaz táhnou

Já jsem radní Vašek Razím, k radnici si cestu razím. Jinak makám u Pikazu, v létě si na kombajn vlezu. Hned se doma lepší daří, když se s mámou hospodaří.
Jsou tu také chalupáři, dobře se jim u nás daří. Je to parta dobrých lidí, za kus práce se nestydí.
Vlastík Sojka to je chlapík, říká se mu pomeranč. On si v Krtech vybudoval opravdový ranč. A ke svému prospěchu, dal si články na střechu. Vyrábí si proudu více, v úpadku jsou Tušimice.
Hospodský David s harmonikou umí bavit, zahraje nám vesele a lezeme po stole. Pronajal si velký barák, vždyť to není žádný chudák. Vstává vždycky časně z rána a pracuje u Holanďana.
Je tu jedna dobrá víla, mnohé rány ošetřila. Voláme ji slávu znova, je to Oli Lebedová.
U rybníka sedíme, o všem možném mluvíme. Kapříky tu lovíme a zpátky je házíme. Maruška se z okna dívá, a když už nás zima jímá, kafíčko nám přinese na stříbrným podnose.

Martin Bílek sekal strouhy – on to ale nedodělal, přišly na něj touhy. Scházejí se v restauraci, hrají karty pro legraci. Tropí přitom neplechy, hrají taky za prachy.
Pan Šatra to je třída. Když jsme jeli s traktorama, přišla na něj krutá rána. Ucvakl se malý klínek, nenechal ho vyjet z dvířek. Nedal se však zahanbit, jal se klínek opravit. Zapálil si cigaretu a s Lapákem na vozíku dohonil nás v cuku letu.
Hasiče tu také máme, Petra Šterců jim vládne. Ať je v noci nebo ve dne, signál telefonu je vždy zvedne. V zimě nebo v letním žáru, musí být včas u požáru. U ohně či u nehody, nebojí se nepohody.
Na samotě pod tratí, Zdenda Rác se neztratí. Vysedává na terase, o včeličky postará se. Koho by to napadlo, že dostane žihadlo. Na zahradě lopotí se, slivovicí posilní se.
Není ani hodiny bez Hykové Adiny. Je to děvče velmi milé, plakáty maluje skvěle. Na náves i do okolí přivábí k nám kohokoli. Jednomu se uleví, když mu záda napraví. Ruku má na to jemnou, ale zato sílu velkou. To má z těch soutěží, kde zvedá těžká závaží.
Miloš Brda - živnostník, dělá střechy jako fík. V Jesenici koupil krámek, večer na něj dává zámek. Cement, roury, okapy, to jsou věci pro chlapy. Také k němu chodíme, když cokoli stavíme. S každým si rád popovídá, ještě leccos nabídne.
Krtské dámy pojďte s námi, něco spolu vymyslíme a krťáky pobavíme. Sejdeme se v hospodě, vždycky v dobré pohodě. Posedíme, slivovici dáme, naši hymnu zazpíváme. Svoji činnost zhodnotíme, nové věci připravíme. Potom s harmonikou zazpíváme, karty, šipky zahrajeme.
Nyní pár slov nakonec, ať žije KRTSKÝ CHLAPINEC !
Sedím doma v kuchyni, múza se mi sklání. Píšu ódu - nic to není, papouška mám na rameni. Já ho mám rád, je to můj zelený kamarád. Nic víc už mě nenapadá, klaním se vám, Štercl Jarda - Váš předseda.